Výstavba bazénu svépomocí

Pátek, 25. dubna 2025, svátek má Marek

VÝSTAVBA BAZÉNU SVÉPOMOCÍ

Již téměř desetiletí jsou zahradní bazény letním fenoménem českých zahrad, a to i díky oteplování v našich zeměpisných šířkách, kdy již z jara přichází do české krajiny nebývalé teplo, a v létě stoupá rtuť teploměru v průměru stále výše.


Desetitisíce domácností si pořídilo bazén různých velikostí, tvarů a typů, někteří dokonce uvažují vyměnit svůj fóliový nadzemní bazén za stabilní kopaný. Rozhodnutí o umístění bazénu do země nebývá jednoduché, rozhodně je finančně náročnější vzhledem k rozsáhlé stavbě, a také přípravě, která je spojená s vaší představou o velikosti, tvaru a umístění bazénu na vaší zahradě.


VÝBĚR BAZÉNU

Pokud jste se již definitivně rozhodli pro stabilní bazén na vaší zahradě, pak je v nabídce velké množství bazénových těles vyrobených z různých materiálů, a nepřeberné množství tvarů. Každý si vybere.

bazén pro děti s tyrkysovou vodou

Je vhodné se předem zamyslet nad kompozicí bazénového tělesa, a to nejen z vizuálního hlediska, ale i z hlediska náročnosti stavební přípravy, a trvanlivosti bazénu. Pokud máte v úmyslu si jakýkoliv bazén pořídit, vždy je nutné si předem rozmyslet jeho umístění z hlediska velikosti a tvaru, aby vám dobře pasoval do zahrady, a také promyslet spádovost zemního povrchu. Pokud je umístění na nerovné ploše nebo v kopci, pak bude potřeba před jeho stavbou provést srovnání povrchu, a v případě umístění do země pak v nestabilním svahu zamezit tlaku zeminy na jeho boční stěny.

Základem každé stavby je správně udělat podkladní základ pro umístění bazénu podle pokynů v technické dokumentaci.

Pro nadzemní bazény bude zejména důležité srovnání podkladní plochy pod dnem bazénu, aby byla hladina vody vodorovná, a netlačila na určitou stranu stěny. Toleruje se rovinnost +-5 mm na 1 metr délky. Větší odchylka roviny vody by mohla mít vliv na jeho asymetrickou deformaci, která může následně vést až k jeho celkové destrukci.

Pro bazény s umístěním do země je stavební příprava náročnější, a to bez ohledu na typ nebo jeho tvar.


Nabídka bazénových těles

  • FÓLIOVÉ BAZÉNY – nejlevnější varianta bazénu, příprava a stavba je velmi jednoduchá, životnost poměrně krátká, jednu nebo několik sezón. Variant bývá mnoho, v nabídce jsou klasické bazény s nafouklým límcem, který drží tvar bazénu po napuštění vodou, nebo bazény, které mají po svém obvodu kovový rám, který je podepřený stojkami, a drží tak celý bazénový skelet pohromadě

Výhody:

  • nízká cena pořízení
  • rychlá stavební příprava
  • možnost výběru barevné fólie
  • je možné se koupat již jednu až dvě hodiny po zahájení stavby bazénu

Nevýhody:

  • každý rok se musí při zahájení sezóny smontovat, při ukončení sezóny před zimou opět rozmontovat a uschovat do prostoru garáže, zahradního domku, nebo jiného krytého prostoru. Zabírá tak i po složení nemalý prostor
  • do fólie se může při hraní a dovádění dětí udělat díra, nebo ji můžou udělat také domácí zvířata, vzduch pak může utíkat ze vzduchového límce a nedrží tvar, voda může vytéci (menší díry je možné zalepit záplatou)
  • životnost bazénu je v porovnání s dalšími typy bazénu velmi krátká

  • PLECHOVÉ BAZÉNY - je možné jej postavit na dokonale vyrovnanou zem, ale je již vhodný i pro umístění kompletně do země, nebo jen částečně. Je trvanlivější než fóliový bazén, skelet ale stále nedrží přesný tvar. Při koupání to ale není problém

Výhody:

  • jsou odolnější než fóliové bazény
  • není vždy nutné osazení bazénu do země, je možné využít nadzemní variantu a postavit ho v zahradě na libovolné rovné místo
  • nadzemní typ plechového bazénu je možné složit i rozložit během několika hodin
  • při správné přípravě před zimou není nutné na konci sezóny bazén uschovat a na jaře opět stavět

Nevýhody:

  • nutná určitá stavební příprava, pro nadzemní typ se jedná zejména
  • je potřeba dbát na zvýšenou opatrnost při dovádění v bazéně, pokud je postavený na zem. Při instalaci v zemi je pevně zafixován
  • nutné do bazénu při instalaci vložit fólii, která se může časem poškodit, a voda prosakovat pod ní. Řešení je pouze výměna fólie za novou

  • PLASTOVÉ BAZÉNY - jsou výrazně trvanlivější než fóliové, a hodí se spíše pro zabudování do země. Tento typ bazénu vyžaduje náročnější stavební přípravu, zejména při přípravě drenáže pod bazénem, přípravu základové desky, a je nutná také dodatečná izolace tvrzeným polystyrénem, a obezdění bazénu cihlami nebo kombinací betonu a železných prutů. Pokud by se příprava podcenila, může se stejně jako u ostatních typů bazénů projevit deformace působením okolní půdy a také vody.

Výhody:

  • tvarová stálost
  • odolný typ bazénu při skotačení dětí
  • možnost výběru mezi klasickým typem a přelivovým, který má pochozí okraj a voda nevtéká do filtrace přes skimr, ale přelívá se přes horní okraj

Nevýhody:

  • použitý materiál plast se může během let užívání stát poměrně křehký ve spojích
  • nutná stavební příprava
  • spoje jsou svařovány, a trvanlivost svarů je omezená, po čase se můžou objevit mikrotrhliny, které není jednoduché najít
  • v nabídce jsou různé tloušťky materiálu, silnější plastové dílce jsou pevnější a odolnější, což je při výběru potřeba zohlednit
  • nutné připočítat tepelnou izolaci, většinou se řeší polystyrenovými deskami

Pokud se z plastového bazénu začne časem ztrácet voda, je několik možností řešení:

1) hledat trhlinu pod vodou, tedy místo, ze kterého do vody přes bazénové těleso pronikají malinké bublinky, a pak se nalezenou prasklinu pokusit utěsnit těsnící hmotou. Trhlina se může někdy projevit bublinkami ve vodě, ale většinou ji není možné dohledat.

2) existují těsnící emulze do bazénu, která se nalije přímo do vody a měla by případné mikrotrhliny na určitou dobu utěsnit. Je dobré tuto emulzi dolévat do vody vždy, pokud registrujete úbytek vody v bazénu. Pokud se však koupete ve slané vodě, pak je toto řešení naprosto zbytečné, slaná voda utěsněné trhlinky opět vyžere.

3) Hledání pomocí sonaru odborníkem, která má tento sonar k dispozici. Je to velmi účinná metoda při hledání mikrotrhlin.


Pozor: utěsnění bazénu v případě opravy má smysl, pouze pokud je bazén zcela vypuštěný a vysušený do sucha. Při utěsnění trhlin ve vodě Vám hmota nebude držet a práce bude zbytečná.

Nejdříve si případné trhlinky označte. Při vypouštění bazénu je důležité myslet na to, že voda tlačí na vnitřní stěny bazénu a při vypuštění může dojít k deformaci stěn. Je vhodné vnitřní strany stěn před vypuštěním vyztužit dřevěnou konstrukcí.


  • SKLOLAMINÁTOVÉ BAZÉNY - jedná se o jeden z nejrozšířenějších typů bazénových těles, je oblíben pro svou dlouhodobou trvanlivost, a pokud je dobře zpracována stavební příprava včetně stavby, pak má tento bazén mnohaletou trvanlivost.

Výhody:

  • dlouhá živostnost
  • tvarová stálost
  • možnost výběru pohledové barvy, bílá nebo světlá šedá zobrazuje vodu nádherně tyrkysovou
  • nástřik tepelné izolace (většinou polyeuretanová pěna) bazénu již z výroby, případně je možné zvýšit izolaci dodatečně polystyrenovou deskou

Nevýhody:

  • nutná stavební příprava
  • při větším poškození bazénového tělesa je nutná oprava odbornou firmou pro dosažení stejného povrchu

  • KERAMICKÉ BAZÉNY - luxusní velmi odolné a trvanlivé bazény.

  • NEREZOVÉ BAZÉNY

Pokud jste si vybrali vhodný bazén a dodavatele, který Vám nabídne nejen bazén, ale také další služby jako dopravu, montáž, zapojení světel, příslušenství a elektrických součástí, pak dochází k sepsání smlouvy. Tu si před podpisem pečlivě přečtěte, aby byla zajištěna vaše práva při řešení případné reklamace.

Součástí smlouvy bývá také rozpis plnění, tedy dodání objednané varianty bazénu ve zvoleném barevném provedení, výběr příslušenství (filtrace, skimmer, salinátor, bazénová světla nebo LED světla, protiproud, tepelné čerpadlo nebo sluneční kolektory pro ohřev vody, UV lampa na dezinfekci vody proti bakteriím nebo ionizátor, apod.).


VÝBĚR BAZÉNOVÉHO PŘÍSLUŠENSTVÍ

Nabídka příslušenství pro bazény je široká, a je dobré si dopředu promyslet hlavní účel jeho využití.

Ověřte si nabízené příslušenství případně také u konkurence, někdy se vyplatí koupit kvalitnější příslušenství u jiného prodejce.


Filtrační zařízení

Kvalitní bazénová filtrace je plícemi bazénu, která čistí vodu a slouží k zachytávání drobných mikročástic a řas v křemičitém písku vhodném pro bazénové filtrace.

Filtraci je vhodné zvolit dle rozpočtu s kvalitnějším motorem čerpadla, případně také v nerezovém provedení oceli A4 (AISI 316) v případě použití salinátoru pro slanou vodu.

Filtrace musí být dimenzována na objem vody ve vašem bazénu. Vždy volte vhodnou filtraci pro větší objem než je objem vody ve vašem bazéně.


Osvětlení

Osvětlení vás může naladit na příjemnou vlnu, proto je vhodné ho zvolit tak, abyste se při koupání i při samotném pohledu na osvětlený bazén v zahradě cítili dobře. Často stačí v bazénu pouze jedno světlo, které Vám při večerním koupání povznese pohodovou atmosféru.

V nabídce je nepřeberné množství variant osvětlení, klasická bazénová světla s 300W žárovkou jsou oblíbená kvůli ceně pořízení, nyní je v módě LED světlo s bílým světlem, nebo velmi působivé světlo LED Spektravision RGB 12V / 15W s 324 LED diodami, případně LED pásky k osvětlení okrajů lemu.


Pokud jste původně instalovali klasická žárovková světla, je možné je většinou do budoucna zaměnit za nová LED světla, pokud pasují do krabice původního světla.

LED světla mají dlouhou životnost, a velmi nízkou spotřebu oproti klasickému bazénovému osvětlení.


VOLBA VHODNÉHO MÍSTA PRO UMÍSTĚNÍ BAZÉNU

Zvolit vhodné místo pro umístění bazénu na zahradě bývá důležité nejen pro využívání bazénu, ale také z hlediska splnění povinností dle stavebního zákona. Je dobré myslet na to, že chcete bazén využívat co možná nejdéle během dne, pak sledujte, kde svítí sluníčko celý den. Zpravidla to bývá v té části zahrady, která není stíněna domem, zahradním domkem, jinými objekty nebo vysokými stromy. Z vysokých stromů padá listí a jiné drobné květy a lístečky, a pokud nebudete mít bazén zakrytý, pak bude náročnější udržovat vodu čistou i na hladině.

Zároveň je v této fázi vhodné promyslet, kde budete mít umístěné bazénové technologie jako filtrační zařízení, rozvodnou skříň, a další příslušenství. Filtrace by neměla být umístěna daleko od bazénu, aby se nesnižoval výkon čerpadla a průtoku vody. Důležité je instalovat technologie do suchého prostředí, například do technické části domu, do zahradního domku nebo ji zabudovat do plastové šachty vedle bazénu.


VÝKOP BAZÉNU

Postup stavební přípravy je většinou k bazénu dodáván dodavatelem v podobě projektové dokumentace nebo technické zprávy. U každého bazénu je nutné dodržet požadovanou hloubku výkopu, a to nejen s ohledem na plánovanou hloubku zapuštění bazénu do země, ale také na tloušťku podsypu kamenivem, drenáže, tloušťky základové desky, podkladového polystyrénu, ale také na tvar dna bazénu.

Nejdříve se podle projektové dokumentace vytyčí rozměry pro výkop, například pomocí umístění kolíků do země a natažením pevných provázků mezi nimi.

Následně ve vytyčeném prostoru shrnete svrchní ornici (aby se vám nesmíchala s podkladovou jílovitou hlínou) na hromadu na místo, kde při stavebních činnostech nebude překážet. Tuto kvalitní zeminu následně po dokončení stavebních prací využijete na konečné srovnání terénu před osetím nového trávníku.

Samotný výkop je možné provést manuálně nebo strojově bagrem. Provedení výkopových prací bagrem je mnohem rychlejší a levnější, než manuálně, u strojního výkopu musíte ovšem počítat s větší nepřesností, a i tak bude nutné provést manuální "začištění" jámy na požadované rozměry.

Stavba bazénu - výkopStavba bazénu - výkopStavba bazénu - zakrývací plachtaStavba bazénu - výkop

V případě členitého dna bazénového tělesa, je příprava složitější, před betonáží základové desky je potřeba dno přesně "vyspádovat" podle úhlů, aby bylo položení bazénu a jeho užívání bez potíží. V takovém případě je vhodnější nechat stavbu bazénu na stavební firmu.

Počítejte s následující hloubkou výkopu (např. hloubka bazénové vany 150 cm)

  • hloubka bazénového tělesa 150 cm
  • tloušťka podkladového extrudovaného polystyrénu 2 – 5 cm
  • tloušťka základové desky 12 až 20 cm podle typu a velikosti vany dle projektu stavební přípravy
  • tloušťka geotextilie 300g / m2 cca. 0,3 cm
  • výška štěrkové drenáže – výška cca. 20 cm
  • podkladové kamenivo makadam frakce 32-63 – výška 10 cm

Pokud je během výkopových prací nepříznivé počasí a předpovídá se intenzivní déšť, pak bude vhodné mít dopředu připravenou kvalitní a pevnou zakrývací plachtu (hmotnost minimálně 140 gramů na 1 m2), kterou můžete v případě potřeby rychle přetáhnout přes výkop, a zakrýt jej před přívalem dešťové vody. Samozřejmě je nutné tuto plachtu pod plochou díry podepřít předměty, které máte k dispozici, aby se na plachtě nezačaly tvořit kaluže, které by svou tíhou mohly celou plachtu strhnout. Je tedy nutné ji po stranách pomocí kolíků dobře ukotvit do země (do hloubky min. 30 cm). Doporučujeme pořídit plachtu delší minimálně o 1 až 2 metry na každou stranu, aby Vám stékající voda netekla spádem pod plachtou zpět do výkopu. Štěstí přeje připraveným, a v tomto případě to platí dvojnásob. Ušetříte si spoustu komplikací, pokud budete mít po ruce také čerpadlo, které budete moci v případě nutnosti rychle použít. Pokud bude déšť intenzivní a trvat několik dní za sebou, může se dešťová nebo spodní voda objevit ve výkopu, a pak je na místě vodu průběžně odčerpávat. Pokud by se v nezpevněném výkopu zvyšovala hladina vody a stékala by po stěnách dovnitř, pak by mohla postupně uvolnit stěny, které by se vám sesunuly dovnitř výkopu.


PŘÍPRAVA PODKLADNÍ VRSTVY – DRENÁŽE - ODVODNĚNÍ

Po provedení výkopu se zohledněním všech výšek podkladních vrstev uvedených v bodě C. je možné přistoupit k dalšímu kroku, provedení odvodnění bazénu (podobně jako u rodinného domu), které je jednou z nejdůležitějších částí stavební přípravy kopaných bazénů, a důrazně nedoporučujeme ji podcenit. V případě neprovedení drenáže pod bazénem může následně při vytrvalém dešti nebo zvýšení hladiny spodní vody dojít k vytlačení základové desky a bazénového tělesa, respektive k jeho deformaci a popraskání.

Kvalitně provedená drenáž může s malými pořizovacími a stavebními náklady zachránit bazén za desetitisíce nebo statisíce korun, a poškození tělesa může být nevratné.

Pokud při výkopu nenarazíte na spodní vodu, neznamená to, že se neobjeví pod bazénem, jakmile bude pršet několik dní za sebou.


Postup provedení drenáže pod základní desku bazénu:

  • na dno výkopu nejdříve nasypejte podkladní hrubé drcené kamenivo makadam ve vrstvě 10-15 cm frakce 32-63, případně kamenivo frakce 16-32.
  • dalším krokem je příprava samotné drenáže. Nejlépe použití říčního oblázkového štěrku 8-16
  • podélně do štěrku zapustit drenážní hadici o průměru 100 mm s dírami pro pronikání vody do hadice (žlutou nebo oranžovou), a dát ji do spádu přibližně v poměru 1cm spádu na 1m délky hadice
  • drenážky budou umístěny podélně vedle sebe, ve vzdálenosti od sebe 70 až maximálně 80 cm
  • při spádování drenážních hadic je položte vždy ve směru k drenážní jímce (o průměru min. 315 mm), která bude umístěna v jednom místě na okraji mimo plochu tělesa bazénu
  • (pozn. po vybetonování základové desky bude do této drenážní jímky svedena další vrstva drenážního potrubí, která bude umístěna nad základovou deskou, a jímka bude postupně vyvedena až na povrch a zakryta víkem. Jímka musí být vyvedena v oblasti, kde k ní bude přístup i do budoucna, jelikož na dno jímky bude umístěno čerpadlo, které bude odčerpávat vodu ven z jímky do odpadního systému dešťové vody. V této fázi je tedy potřeba myslet na to, kam budete následně tuto spodní vodu odčerpávat. Umístění drenážní odpadové jímky je tedy vhodné co nejblíže dešťové kanalizace)

  • jímku doporučujeme zapustit min. 70 cm pod úroveň první drenážní vrstvy. Takto v jímce o průměru 315 mm vytvoříte objem cca. 55 litrů pod úrovní drenážního systému, do které vám bude odtékat přebytečná voda
  • po napojení drenážních hadic do jímky se postupně zasypou štěrkem stejné frakce do vodorovné plochy a zhutní se vibrační deskou. Použití pěchu v tomto případě není vhodné, došlo by ke zničení celého systému.

PŘÍPRAVA PODLOŽÍ A ZÁKLADNÍ ŽELEZOBETONOVÉ DESKY

  • na zpevněný drenážní štěrkový podklad se před betonáží pod základovou desku pod bazén položí kvalitní geotextilie 200g/m2 nebo ještě lépe 300g/m2 k oddělení různých podkladních vrstev, a také aby nepronikal litý beton do drenážní štěrkové vrstvy a děr v drenážním potrubí
  • geotextilie se před betonováním důkladně zvlhčí, aby beton v místě kontaktu s ní nevysychal
  • připraví se výšky v několika částech plochy, aby bylo stahování betonu v požadované výšce do vodorovné hladiny co nejjednodušší
  • položí se kari síť (150x150, průměr 6 mm) po celé ploše tak, aby se její jednotlivé okrajové části cca. 15-20 cm vzájemně překrývaly, a podloží se tak, aby bylo možné pod ni podložit beton ve vrstvě cca. 5 cm
  • následně se zaleje betonová vrstva C16/20 do požadované úrovně, tloušťky betonu 12-20 cm podle typu bazénu nebo podle technické specifikace v projektu stavební přípravy bazénu
  • při betonování je nutné dodržet požadovanou rovinu železobetonové desky, v odchylce maximálně +- 5mm. Každá odchylka se následně projeví po napuštění bazénu vodou.
  • po kontrole roviny, a případném srovnání plochy nivelační vrstvou, je možné položit na základní betonovou desku extrudovaný polystyren o tloušťce min. 20 mm až 50 mm. Čím silnější bude polystyren, tím lepší bude izolace před unikáním tepla a ochlazování vody v bazénu. Pokud se bude polystyren na desku lepit, je potřeba zvolit flexibilní voděodolné lepidlo, a lepení naplánovat maximálně 1 den před dovozem bazénového tělesa, jinak by mohly polystyrenové desky vlivem počasí (slunce, tepla, vody) od betonové desky odskočit. Extrudovaný polystyren má totiž velmi hladký povrch a lepidlo se špatně udrží.

Pozn. V žádném případě nepoužívejte jako podklad na desku fasádní polystyren. Ten by se pod tíhou bazénu po plném napuštění vodou zmáčkl.


PŘEVZETÍ BAZÉNU OD PRODEJCE (VÝROBCE)

Bazén většinou přivezou na nákladním autě nebo na vozíku za dodávkou, podle jeho velikosti ve vodorovném položení, nebo svislém kvůli jeho šířce.


UPOZORNĚNÍ: Převzetí bazénu od prodejce nebo montážní firmy nepodceňujte! Důkladně zkontrolujte jeho vnitřní pohledový povrch, zda na něm nejsou větší nerovnosti nebo povrchové vady. Při pozdější reklamaci po instalaci bazénu do země již bude s řešením případné reklamace problém. I pokud prodejce reklamaci výrobní vady uzná, nelze bazénové těleso jednoduše vyjmout a odvézt k opravě.


„Zkušenost máme takovou, že na schodech hned za okrajovým lemem bazénového tělesa byly výrobní vady v podobě 2 kapek o velikosti cca. 1 cm v podobě pryskyřice, které na letmý pohled nebyly vůbec vidět. Pohledově se objevily až během stavebního postupu postupného napouštění bazénu při obetonování, kdy se během stavby voda nečistí, začala se kazit a lehce zezelenala. Pak se vada na povrchu bazénu zvýraznila“, vypráví čtenář.

Za bazén zaplatíte nemalé peníze, které můžou dosáhnout desítky nebo i stovky tisíc korun, a proto musí být v bezvadném stavu. I když máte výkop připravený k instalaci bazénu, bazén z povrchovými vadami nepřebírejte. Dodatečné řešení opravy bazénu bývá složité, a není jisté, jak bude vypadat jeho povrch po opravě. Tyto vady v podobě kapek bude nutné vybrousit a následně opravit gelem ze stejného materiálu. Konečný výsledek bývá nejistý.


Pokud je povrch pohledové části i celého bazénového tělesa v bezvadném stavu, pak dochází k jeho umístění do připravené jámy.


OSAZENÍ BAZÉNU DO PŘEDEM PŘIPRAVENÉ JÁMY

Nejjednodušší variantou je přemístění a vsazení bazénu do jámy jeřábem. Jeho obsluha upevní popruhy, a vsadí ho na přesně určené místo. Tato varianta může být nákladnější, a to zejména s přibývající vzdáleností od silnice, na které může jeřáb stát. Je potřeba myslet na to, že musí roztáhnout vzpěry, které můžou mít rozpětí i 8 až 10 metrů. To může být komplikace v již zastavěných oblastech, ve kterých jsou místní komunikace užší. Myslete na to, že jeřáb dosahuje svým ramenem jinou vzdálenost do délky, a jinou do výšky. Před objednáním jeřábu si změřte vzdálenost od středu komunikace, na které bude stát jeřáb, a středu vykopaného prostoru pro umístění tělesa. Zjistěte si také délku ramena jeřábu a jeho rozpětí vzpěr.

Pokud není umístění jeřábem z určitých důvodu ve vaši lokalitě možné, nabízí se možnost bazén přenést manuálně. Pak zajistěte dostatečný počet lidí k přenesení na určené místo, a vsazení do díry. V tomto případě je dobré mít k dispozici pro bazén o hmotnosti 400 kg alespoň 12 lidí.

Přeneste bazén k jámě, provlečte připravené popruhy oky na okraji tělesa bazénu, a pak se bazén postupně a velmi opatrně spustí do jámy.


ZAPOJENÍ FILTRACE A DALŠÍCH ZAŘÍZENÍ

Odborná firma zajistí propojení pískové filtrace hadicemi ke skimmeru a tryskám, zapojení zakoupeného příslušenství, a kabelů k rozváděči.

Dopředu si rozmyslete, kde budete mít umístěno osvětlení v bazénu, zda zvolíte jedno, případně více světel. Osvětlit je možné také bazén na jeho vnější straně po okraji v oblasti dlažby. V tomto případě je nutné dopředu připravit kabelové chráničky (v červené barvě) pro elektrické kabely a vyvést je na místa, kde budou upevněna světla.

Propojovací hadice je nutné zvolit vhodné do země, bývají v průměru 50mm s tloušťkou cca. 3 mm, v bílé, šedé nebo černé barvě s jemně spirálovou strukturou na jejím povrchu. Nikdy nepoužívejte tenké propojovací hadice, které jsou vhodné pouze pro nadzemní napojení bazénové filtrace. Do budoucna může dojít u tenkých hadic k rychlejšímu opotřebení, např. při špatném dávkování chemie nebo vlivem geologických vlivů a počasí.

Pokud jste se v první fázi nerozhodli pro solinátor, pak si alespoň nechejte udělat přípravu pro jeho budoucího napojení. Ten je pak možné jednoduše zapojit do systému. Je potřeba připravit paralelní zapojení potrubí, a uzavřít ho 2 ventily, plus 1 ventil pro hlavní potrubí, které se následně po instalaci salinátoru uzavře, jakmile půjde cirkulace vody do filtrace přes salinátor.


UPOZORNĚNÍ: Správné zapojení rozvaděče stvrdí revizní technik sepsanou revizní zprávou s razítkem a podpisem. Bez kompletní revize rozváděče a připojených elektrických součástí bazén nepoužívejte, hrozí vážné nebezpečí. V rozváděči musí být také proudový chránič, pouze jistič nestačí!

Je vždy nutné, aby byla veškerá elektrická zařízení v bazénu a jejím okolí napojena na citlivý proudový chránič umístěný v rozváděči (podle potřeby 12V nebo 220V / 15 mA nebo 30 mA), který odpojí chráněný elektrický přívod, pokud část proudu uniká mimo obvod při dotyku nebo poškození kabelové izolace.


OBEZDĚNÍ / ZÁSYP BAZÉNOVÉHO TĚLESA

Podle typu bazénového tělesa a návodu stavební přípravy výrobce se bazénová tělesa buď obezdívají, nebo obsypávají zavlhlým betonem. Jedná se o část stavby, kterou je nutné provést velmi pečlivě.

Použití vhodného betonu k tomuto účelu je C20 frakce 4-8, při betonování v místech vzdálenějších od bazénového tělesa je možné použít beton C20 frakce 8-16.


PODKLADOVÁ DESKA POD FINÁLNÍ DLAŽBU KOLEM BAZÉNU

Podkladová deska pod finální dlažbu nebo dřevěnou podlahu se připraví podle toho, jaký finální povrchový materiál uvažujeme. Vždy je nutné myslet na to, že každý finální povrch má určitou tloušťku samotné dlažby a podkladového materiálu, tedy štěrku, lepidla, dřevěných hranolů, apod.

Proto je nutné vrchní plochu podkladu připravit do takové výšky, abyste po položení finálního povrchu (dlažby, dřevěné podlahy, apod.) dosáhli dle potřeby požadované úrovně celkové výšky, tedy úrovně roviny horního okraje bazénu, případně úrovně pod jeho límcem.

  • před přípravou podkladové vrstvy pod dlažbu je nutné udělat okolo bazénu dostatečně hluboký výkop, jehož dno bude z důvodu zamezení promrzání přibližně 50 cm pod svrchní úrovní finální dlažby. Pod betonovou desku tloušťky 10 cm stačí štěrková vrstva 30 cm. Šířka výkopu okolo je dle potřeby podle šíře plánované dlažby
  • obsyp kamenivem ze spodní části bude začínat okolo již obezděného nebo obetonovaného bazénového tělesa, použije se nejlépe makadam frakce 32-63 ve výšce 10-15 cm
  • následně na vrstvu podkladového kameniva makadamu pokud možno položíme flexibilní drenážní trubky ve spádu 1 cm na 1 metr, a svedeme je se spádem z obou stran do připravené jímky. Následně se drenáž zahrne vrstvou kameniva nebo říčního oblázkového štěrku do výšky -10 až -12 cm pod úroveň finální betonové nebo štěrkové vrstvy pod úroveň pokládky finální dlažby pro použití betonové desky. Pokud je použitá zámková dlažba, pak se štěrkem zasype až do úrovně mínus X cm, podle tloušťky této zámkové dlažby
  • pokud volíte podkladovou betonovou desku, pak zalijete zbývající výšku 10-12 cm betonovou směsí C20, může být frakce 8-16, případně také posledních několik centimetrů frakce 4-8, aby se lépe stahoval do roviny
  • finální výška podkladu (štěrku nebo betonové desky) se určí odečtením tloušťky finální dlažby a tloušťky mrazuvzdorného lepidla, pokud bude použito

FINÁLNÍ ÚPRAVA - DLAŽBA / DŘEVĚNÝ PODLAD - VYSETÍ NOVÉHO TRÁVNÍKU

Finální dlažba kolem bazénu se volí nejen kvůli barevnému pohledu a celkovému dojmu umístění v zahradě, typových a barevných variací je mnoho, při výběru byste však rozhodně měli volit dlažbu mrazuvzdornou a s protiskluzovým povrchem, aby během mrazivé zimy nepraskla, a v létě na mokrém povrchu nedocházelo k nepříjemným pádům či úrazům.

Nejčastěji volenými typy pro tento účel venkovní úpravy jsou:

Mrazuvzdorná dlažba (keramická, mramorová, betonová, písková, apod.) – tloušťka dlažby cca. 12-45 mm plus 5-10 mm flexibilní mrazuvzdorné lepidlo.

Betonová zámková dlažba – tloušťka cca. 60 mm bez podkladového lepidla. Pokládá se přímo na podkladovou štěrkovou vrstvu

Dřevěný povrch – ideální je varianta s odolností proti vodě a vlhkosti. Vhodné jsou odolné jižní dřeviny, nebo také desky zvýšené odolnosti, například thermo jasan, tloušťka desek bude minimálně 20 mm, aby se během působení vlhka a vlivem změny počasí časem nezačaly kroutit. Na betonovou desku se umístí podkladové hranoly tloušťky cca. 40 mm, a na ně pak pohledové desky z odolné dřeviny. Samozřejmě bude nutné tyto desky pravidelně opatřovat nátěrem vhodným olejem, případně lazurou či barvou.


Po dokončení dlažby okolo se můžete pustit do finální úpravy terénu kolem bazénu a následném vysetí nového trávníku. Pokud máte možnost nahrubo srovnat terén před zimou a nechat zeminu přes zimu sednout, udělejte to. Vysetí nového trávníku je nejlepší v období začátku jara v březnu až dubnu. Odpočatá zemina dodá trávníku potřebnou vláhu a energii k růstu. Pokud možno zvolte stejný druh původně vysetého trávníku, aby na sebe nově vyseté části dobře navazovaly. Po přibližně 3 týdnech bude mít trávník ideální délku 10 cm pro první setí. Sekačkou sečte nový trávník nejdříve ve vyšší poloze sečení, aby se mladé výhonky nevytrhly ze země i s kořínky. Pravidelným sečením trávník pěkně zhoustne a bude na něj možné brzy našlapovat.


ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU

Zazimování bazénu znamená přípravu bazénu na zimu, tedy na období, při kterém může hrozit poškození bazénového tělesa nebo jeho příslušenství v důsledku zamrznutí vody a vytvoření ledu, která při přeměně na led zvětšuje svůj objem. Tím se může poškodit jak bazénové těleso, tak i filtrační zařízení, čerpadlo, a ostatní bazénové příslušenství, pokud jsou umístěny v místě, ve kterém v zimním období hrozí zamrzání. Jedná se o části, které nejsou umístěny v nezamrzající hloubce, což je přibližně 80 cm v hloubce pod povrchem země.


Při zazimování dbejte na:

  • u bazénů umístěných v zemi je nutné vypuštění (odčerpání) vody z bazénu tak, aby byla hladina vody minimálně 5-7 pod úrovní spodní hrany trysek nebo skimeru. U nadzemních bazénů je možné vodu zcela vypustit a bazén složit, pokud je tento postup u konkrétního typu bazénu vhodný, a je to technicky proveditelné.
  • důkladné odčerpání vody z bazénových hadic, aby v nich nezůstala voda. Nadzemní hadice stačí odpojit od bazénu a filtrace, a vodu z nich jednoduše vylít
  • pokud přes zimu zůstává voda v bazénu, doporučujeme nalít do vody přípravek na zazimování, tzv. zazimovač. Při jeho aplikaci se ve vodě zničí všechny bakterie, a zabrání nebo zpomalí růstu řas a tvorbě bakterií. Voda bude před jarním uvedením bazénu do provozu v poměrně dobrém a čirém stavu.
  • do vody umístěte plastové předměty pro zazimování nebo alespoň prázdné pet láhve (uzavřené vrškem), aby se led mohl rozpínat do jejich prostoru, a netlačil pouze na stěny bazénu

Upozornění: Led v bazénu v zimě rozhodně nerozbíjejte! Nejenže po rozbití ledu můžou vzniknout ostré ledové kry, ale při rozbíjení vznikají dynamické otřesy, které můžou bazénové stěny poškodit nebo se následkem můžou objevit mikrotrhliny.


ODZIMOVÁNÍ BAZÉNU A JEHO UVEDENÍ PŘED SEZÓNOU DO PROVOZU

Příprava bazénu před koupací sezónou může být velmi jednoduchá, pokud je bazén správně zazimovaný, a můžete tak předejít dodatečným nákladům.


JAK UŠETŘIT PŘI STAVBĚ BAZÉNU?

Chtěli byste ušetřit při stavbě bazénu? Udělejte si cenové nabídky montážních firem. Nicméně je potřeba dbát také na to, že je nutné dodržet pracovní a technologický postup při zpracování a výstavbě. Každá úspora má své proti, a ušetřit na materiálu může mít také své pozdější důsledky.


Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah.